Menu search-web

Klid před bouří (Léto 1989)

V okolních zemích už delší dobu tají ledy. Jak vypadá léto 1989 v Československu? Je ve znamení revolučních změn, nebo líného léta?

Čtvrtá lekce zavádí diváka do léta 1989 a ukazuje letní klid před bouří. Situace v Československu v létě 1989 ještě nevykazovala žádné známky změny, československý režim si tvrdě držel svou pozici, situace v okolních zemích však napodívala tomu, že změna je nablízku. 

Klíčové události a pojmy 4. lekce

  • Perestrojka
  • Disident
  • StB
  • Polský disent (hnutí Solidarność)
  • Setkání českého a polského disentu
  • Připomínka okupace Československa v roce 1968

Metodické materiály

Revolution Press Foto 

Vyzvěte své žáky a studenty, aby zapátrali v rodinných archivech, místních kronikách či oslovili pamětníky a přinesli do školy fotografie zachycující Vaše město/ vesnici/ kraj v roce 1989. Snímky by měly jakýmkoli způsobem dokládat atmosféru tohoto roku, ať už předlistopadové měsíce nebo listopadové a prosincové události převratu. Na fotografiích mohou být zachyceny jakékoli momentky spojené s revolučním rokem (prázdné regály v obchodu, revoluční plakáty na ulicích, první rodinná návštěva zahraničí na konci roku 1989, revoluční atmosféra Vašeho města apod.). Požádejte žáky a studenty, aby každou fotografii doplnili krátkým popiskem (max. 500 znaků) - může jít o vzpomínku toho, kdo fotografii pořídil, toho, kdo je na ní zachycen, nebo i současný komentář, který pozadí vzniku fotografie vysvětlí. Komentáře jsou nezbytnou součástí snímku. 

Školní výstava

Z fotografií a komentářů vytvořte výstavu. Rozměr, datum a místo jejího konání je zcela na Vás. Výstava může být umístěna na chodbě školy, nebo jenom na nástěnce ve třídě a obsahovat několik málo snímků.

Proč se zapojit 

Smyslem tohoto projektu není fotografická soutěž, ale poznání historie naší země skrze fotografie. Díky hledání fotografií si žáci a studenti kreativním způsobem připomenou výročí sametové revoluce a propojí ho s pamětí města a regionu, kde žijí. Míra zapojení je na možnostech každé školy. Vůbec nevadí, pokud se Vám podaří nalézt například jenom jeden snímek, který si vystavíte na nástěnku. 

Pošlete nám vybranou fotografii

Vyberte za každou třídu nejhezčí či nejoriginálnější fotografii, oskenujte ji a spolu s komentářem nám ji pošlete na adresu vzdelavani@vaclavhavel.cz  do 30.6. 2019. Z došlých fotografií vytvoříme on-line výstavu a pět nejlepších snímků bude oceněno Knihovničkou Václava Havla. On-line výstava bude zveřejněna na podzim 2019.  

Copyright © 2019, Rok revoluce 1989, Všechna práva vyhrazena |