Menu search-web

Několik vět (Květen/ Červen 89)

Jaká "zvěrstva" požadovala petice Několik vět? Jaká "smečka" petici inciovala a kolik lidí se ji odvážilo podepsat? 

 

 

Anotace lekce 

Třetí lekce zavádí diváka do května a června 1989. V úvodu mladí diváci uvidí archivní záběry z propuštění Václava Havla z vězení (17. 5. 1989) a dále se lekce věnuje červnové petici Několik vět. Na příkladu této petice mladí lidé pochopí měnící se atmosféru ve společnosti, zvyšující se počet lidí, kteří byli ochotni nahlas projevit svůj názor, a to včetně veřejně známých osobností. 

Klíčové události a pojmy 3. lekce

  • Propuštění Václava Havla
  • Petice Několik vět (červen 1989)
  • Základní lidská práva

Metodické materiály

Revolution Press Foto 

Vyzvěte své žáky a studenty, aby zapátrali v rodinných archivech, místních kronikách či oslovili pamětníky a přinesli do školy fotografie zachycující Vaše město/ vesnici/ kraj v roce 1989. Snímky by měly jakýmkoli způsobem dokládat atmosféru tohoto roku, ať už předlistopadové měsíce nebo listopadové a prosincové události převratu. Na fotografiích mohou být zachyceny jakékoli momentky spojené s revolučním rokem (prázdné regály v obchodu, revoluční plakáty na ulicích, první rodinná návštěva zahraničí na konci roku 1989, revoluční atmosféra Vašeho města apod.). Požádejte žáky a studenty, aby každou fotografii doplnili krátkým popiskem (max. 500 znaků) - může jít o vzpomínku toho, kdo fotografii pořídil, toho, kdo je na ní zachycen, nebo i současný komentář, který pozadí vzniku fotografie vysvětlí. Komentáře jsou nezbytnou součástí snímku. 

Školní výstava

Z fotografií a komentářů vytvořte výstavu. Rozměr, datum a místo jejího konání je zcela na Vás. Výstava může být umístěna na chodbě školy, nebo jenom na nástěnce ve třídě a obsahovat několik málo snímků.

Proč se zapojit 

Smyslem tohoto projektu není fotografická soutěž, ale poznání historie naší země skrze fotografie. Díky hledání fotografií si žáci a studenti kreativním způsobem připomenou výročí sametové revoluce a propojí ho s pamětí města a regionu, kde žijí. Míra zapojení je na možnostech každé školy. Vůbec nevadí, pokud se Vám podaří nalézt například jenom jeden snímek, který si vystavíte na nástěnku. 

Pošlete nám vybranou fotografii

Vyberte za každou třídu nejhezčí či nejoriginálnější fotografii, oskenujte ji a spolu s komentářem nám ji pošlete na adresu vzdelavani@vaclavhavel.cz  do 30.6. 2019. Z došlých fotografií vytvoříme on-line výstavu a pět nejlepších snímků bude oceněno Knihovničkou Václava Havla. On-line výstava bude zveřejněna na podzim 2019.  

Copyright © 2019, Rok revoluce 1989, Všechna práva vyhrazena |